Evča, Anča, Terka, Péťa a Honza
-
-
Skupina 10 žáků z devátých ročníků se dne 15.11. zúčastnila konference na téma hate speech. Tato akce se konala v Praze, v Senátu, kde byli přítomni odborníci, kteří téma zpracovali a rozebrali z různých pohledů. Konference byla zaměřená na aktuální výzkumy z hlediska filozofie, psychologie, práva a politiky. Dozvěděli jsme se jaké nebezpečí z toho hrozí a jestli se tomu dá předcházet. Nebo proč je hate speech častější na internetu. Důsledkem hate speech je v některých případech až policejní či soudní jednání. Bohužel běžní lidé jsou oproti veřejně známým osobám ve velké nevýhodě, a tak pachatelé dostali značně menší, nebo také žádný trest. Hate speech neovlivňuje jedince, ale určité skupiny lidí - menšiny (Židé, Romové, LGBT+ apod.). Součástí byly i výpovědi a záznamy z trestních řízení, kdy oběti sdělovali, jak a v čem je nenávistné komentáře ovlivnily. Zajímavostí také je, že některé ohrožené minority nejsou před tímto jednáním legislativně chráněni. Máme před sebou ještě pořádný kus cesty.
Děkujeme Akademii věd, konkrétně Tomáši Koblížkovi, i senátoru Jiřímu Drahošovi za uspořádání konference.
Fotografie z akce si můžete prohlédnout na následujícím odkazu: https://eu.zonerama.com/AVCR/Album/9147094