Tento týden ve středu 15.5.2024 poctil naši školu návštěvou pan Petr Horálek- popularizátor astronomie, spisovatel, cestovatel, nositel několika ocenění snímku Nasa, první český fotoambasador Evropské jižní observatoře, delegát Mezinárodní asociace pro tmavé nebe a člověk, který má ve vesmíru planetku, jež nese jeho jméno - 6822 Horálek. Během dopoledne popovídal našim žákům např. o exoplanetách, o obloze nad Afrikou, ale třeba i o tom, zda jsme, či nejsme ve vesmíru sami. Odpoledne se uskutečnila beseda pro veřejnost na téma "Sedm perel astronomie" Ta byla věnována jevům a úkazům na obloze, o které bychom za svého života neměli určitě přijít. Třešničkou na dortu bylo pozorování noční oblohy na Vamberáku. Sešlo se nás skoro 80 a noční obloha nám poskytla opravdové skvosty. Měsíc se svými krátery zářil, družice se pohybovaly po noční obloze jako na kulečníku a pan Horálek nás svým poutavým vyprávěním zasvětil do krásy a tajů tohoto nočního divadla. Myslím si, že většina z nás odcházela po půlnoci sice prochladlá a unavená, ale určitě s úžasným zážitkem.