V prvním dubnovém týdnu zavítaly obě šesté třídy naší školy do muzea na program „Hodina s entomologem“.  Bc. Lukáš Blažej, zoolog bezobratlých, si pro naše žáky připravil přednášku související s probíraným učivem na téma: hmyz s nedokonalou i dokonalou proměnou. Nejen že nám ze skupiny rovnokřídlých ukázal sarančata a kobylky, ale vysvětlil nám i rozdíl mezi nimi. Na vlastní uši jsme si mohli poslechnout zvuky, které vydávají.  Expozice nočních a hlavně denních motýlů žáky zaujala jasně zářivými i perleťovými barvami, které příroda dokáže vytvořit. Protože je p. Blažej expertem na výzkum blanokřídlých, úplně zasvěceně a krásně hovořil o vosách, čmelácích, včelách i sršních a ukázal nám jejich hnízda. Také nás upozornil na možná nebezpečí, která od tohoto hmyzu mohou hrozit, jak se chránit a při tom ho v bezpečí pozorovat. Dále jsme se dostali k povídání o hmyzu škodlivém a nepříjemném, mezi který patří komáři, pakomáři, ovádi, mouchy a masařky. V průběhu vyprávění nás překvapila zpráva o regionálním výskytu vzácného brouka. Pouze v okolí Bezdězu je možné zahlédnout ojedinělého tesaříka alpského, který nikde jinde v České republice nežije. Pokud chcete tohoto vzácného živočicha spatřit, zavítejte do bezdězských bukových lesů v červenci nebo v srpnu. Na získané vědomosti naváží naši žáci v hodinách přírodopisu, v rámci projektového vyučování představí každý jednoho tvora dle vlastního výběru.

Mgr. Petra Horčičková a Ing. Barbora Hlobeňová