Občanské vzdělávání – to je téma, které je (nejen) pro tento školní rok pro Základní školu Partyzánská velkou výzvou. Ve spolupráci s Centrem demokratického učení (CEDU), Centrem občanského vzdělávání (COV) při Masarykově univerzitě v Brně a Národním ústavem pro vzdělávání (NÚV) pracuje od nového školního roku na pilotním ověřování aktivit, metod, strategií i nástrojů (ať osvědčených či ryze nových), které povedou především žáky (ale nejen je) ke zvýšení občanského povědomí a rozvoji občanských kompetencí. V tomto duchu se nesla i 3. konference Asociace učitelů OV a ZSV, tentokrát zaměřená na program RCWT - metody kritického myšlení. Cílem bylo představení konkrétních metod, technik a postupů, které vedou žáka k samostatnému myšlení, k tvořivému přístupu, schopnosti spolupráce a respektu. Pedagogům byly představeny jednotlivé fáze aktivního učení: EVOKACE – UVĚDOMĚNÍ – REFLEXE, poté si mohli společně zažít modelovou hodinu, v níž se seznámili s metodami vedoucí žáky k prozkoumávání problémů a situací z různých úhlů pohledu. V závěru „ochutnávky“ pak modelovou hodinu analyzovali a diskutovali o ní s lektorkou kritického myšlení – Mgr. Hanou Antonínovou Hegerovou, pedagožkou působící na Podještědském gymnáziu v Liberci. Přidanou hodnotou celé konference je fakt, že se akce zúčastnili i studenti z Technické univerzity v Liberci, společně s vedoucím Katedry filozofie PaedDr. Michalem Podzimkem, který se pravidelně účastní setkání Občankářů. Věříme, že toto setkání bylo pro studenty a studentky přínosné a inspirativní. ZŠ Partyzánská, a především její pedagogové, se mohou stát pro studenty „průvodci“ a seznámit je se školním prostředím a praxí, resp. životem na škole, v jiném slova smyslu než tak, jak ho znají z náslechů a praxí. Na oplátku nám setkání s budoucími učiteli může přinést jiný pohled na výuku a nové nápady pro samotné vyučování. Věříme, že jsme na začátku spolupráce, která má smysl.

Mgr. Petra Slámová

Fotodokumentaci z naší vzdělávací akce naleznete zde.