Místo do školních lavic zavítali v úterý 4. dubna vybraní žáci 8. tříd s paní učitelkou Hlobeňovou do ateliérů a tříd Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově. Čekalo nás milé přijetí od Mgr. Jakuba Jelínka, zástupce ředitele školy, který nám pověděl o již stopadesátileté tradici zdejší průmyslovky. Již po roce 1945 zde vyučoval pan René Roubíček, který je ikonou sklářského umění dodnes. Studenti se zde učí různým sklářským technikám, například foukání skla u mikrovlnné tavící pece a nad plynovým kahanem, tvorba tavených plastik, modelování plochého skla v elektrické peci, tisk grafických listů ze skleněných desek (vitrografie) a další možnosti včetně využití počítačové grafiky. V prostorách školy se vystavují soudobé maturitní práce studentů, zajímavé umělecké artefakty propojené s dnešními technickými možnostmi. Ve školní galerii jsme mohli zhlédnout starší práce, které představují nádherný průřez historií a vývojem skla. Především jsme měli možnost nahlédnout do několika odborných dílen, na což jsme se také nejvíc těšili. Ve třech skupinách jsme se absolvovali rytecké, brusičské a malířské workshopy. Domů jsme si navíc odvezli vlastní práce. Každý si ozdobil v malířské dílně pískovanou skleničku, vlastnoručně vyryl obrázky na sklo a vybrousil dekor na ploché sklíčko. Také jsme si odvezli příjemnou zkušenost z rozhovorů nejen s českými žáky, ale i japonské studentky, která nám ukázala své rytecké krásně barevné skleněné práce. Odjížděli jsme po vyčerpávajícím dni spokojeni a obohaceni o mnoho nových zážitků a prožitků.

Mgr. Petra Horčičková a Ing. Barbora Hlobeňová