Ve čtvrtek 13. 10. jsme vyrazili do kulturního domu Crystal v České Lípě, kde byl na programu zeměpisný pořad o Peru. Stejně jako v minulém roce si pořad připravili dva mladí cestovatelé a představili ho pod názvem „Svět kolem nás“. Hned na úvod nás zaujala legenda o vzniku Peru. Dozvěděli jsme se, že se Peru dělí na 3 části: Coastu (pobřeží), Selvu (deštný prales) a Sieru (hory) a že tuto zemi kolonizovali Španělé. To má za následek například to, že se tu mluví právě španělsky. Viděli jsme plovoucí ostrovy připoutané k pevnině, navštívili jezero Titicaca i starodávné místo Inků - Machu Picchu. Žáci se dozvěděli spoustu informací právě o této zemi – o zvycích, tradičních pokrmech (jakými je morče, krokodýl nebo smažení červi), původních kmenech, které se snaží dodržet dávné tradice, o obživě (tradiční brambory a barevná kukuřice).

Celý program se nám líbil a nakonec získali odpovědi na své otázky i někteří žáci. Třeba na tu, že cestovatelé prodali Volkswagena „brouka“, kterým procestovali Peru, za 100 dolarů, ale opravy je stáli mnohem víc. Příští rok budeme moci nahlédnout do Vietnamu.

Čerpáno z poznámek žáků 8.A (upravila: Petra Slámová)