Letos, tak jako každý rok, jsme se zapojili do Příběhů bezpráví- projektu organizovaného společností Člověk v tísni. Tématem letošní listopadové projekce byla emigrace a život v exilu. Žáci osmých ročníků a deváté třídy dostali příležitost seznámit se s příběhy lidí, kteří museli v minulém století z různých důvodů opustit své domovy. Žáci nejdříve zhlédli dva krátké dokumentární filmy- první nese název Dráty, které zabíjely a přibližuje situaci po únoru 1948, kdy nástup komunistické strany k moci a následné represe přinutily k odchodu za svobodou tisíce lidí. Film přiblížil atmosféru strachu a opatření, kterými se komunisté pokoušeli útěky občanů zastavit. Emotivním momentem bylo vyprávění politického vězně o mučení a praktikách, jež byli nuceni podstoupit lidé, kteří byli při útěku chyceni. Druhý film s názvem Opona dokořán vypovídá o politické situaci po roce 1968 a otevření tzv. „železné opony“, které vedlo k emigraci 65 000 lidí z tehdejšího Československa. Ve druhé části projektu pak žáci vyslechli přednášku PhDr. Milana Bárty, který k nám přijel z Ústavu pro studium totalitních režimů a žákům tak mohl erudovaně přiblížit problematiku emigrace v našich moderních dějinách.

Mgr. Ivana Vobořilová