Místo do lavic ve svých třídách se v pondělí 24. října žáci šestých tříd ZŠ Partyzánské vydali do muzea, kde prožili výuku přírodopisu trochu jinak. Muzejní pedagogové, ekolog a geolog, si pro ně připravili program ve dvou blocích. Jednalo se o interaktivní prezentaci s praktickými ukázkami exponátů s výstupem učiva do pracovního listu, tak si mohly děti ověřit získané znalosti i dovednosti. V geologické části žáci porozuměli minerálům, využití jejich vlastností v životě. Používají se na příklad jako součásti pracovních strojů ve stavebním nebo sklářském průmyslu i ve šperkařství. Šesťáci si prohlédli i starý stroj na broušení kamenů. Zcela novým pojmem pro ně byla liminiscence neboli světélkování minerálů. Tento jev pozorovali ve vitríně a mohli si vše sami experimentálně vyzkoušet. V oddělení našeho kraje zkoumali geologickou mapu. Čediče, pískovce a další horniny i nerosty, které žáci mohou objevit v blízkém okolí České Lípy, si mohli najít v expozici. Pod mikroskopem byly zase k vidění drobné kousky zlata v kamenech. S ekoložkou poradny Orsej žáci po přestávce určovali přírodniny, přiřazovali např. šišky, semínka, jehličí a listy ke kůrám stromů. Zjistili, co všechno se mohou o stromech dozvědět z letokruhů. Jak běží čas lesu? Odpovědi na tuto otázku nacházeli dívky a chlapci přímo na odborných panelech a návodech. Učili se tak pracovat s odborným textem a třídit informace. Atraktivní bylo stanoviště se stopami zvěře, jež museli spojit se správným zástupcem zvířecí říše. Žáci si dokonce obohatili vlastní slovní zásobu výrazy z myslivecké řeči. Pondělní dopoledne přineslo dětem mnoho nových poznatků formou osobní zkušenosti. Už se těšíme na další možnost návštěvy muzea, na jaře vyrazíme na brouky.

Ing. Barbora Hlobeňová, Mgr. Petra Horčičková

Další fotky z akce si můžete prohlédnout zde.