„Partyzánka je naše škola“ svěřují se mi rodiče našich žáků při každém vzájemném setkání.  A nejen oni. S notnou dávkou hrdosti mi svůj vztah k jedné z nejstarších českolipských škol sdělují i jejich prarodiče, bývalí či současní pedagogové a žáci, zkrátka všichni, kterým škola vstoupila a promluvila do jejich života. Snad právě tato srdečnost a jistý patriotismus Svárováků ke své škole stál u zrodu projektu na kompletní rekonstrukci vstupního vestibulu, jenž má ve svém výsledu odrazit vše, čím je škola nejen pro generace rodičů a prarodičů, ale rovněž pro generace současných i budoucích žáků. Celý projekt měl však již od samého začátku daleko větší rozměr, neboť klíčovým mottem pro naše úvahy bylo samotné motto školy – Škola, které inspiruje. Našim cílem tedy bylo razantně proměnit místo, do kterého každodenně vstupují naši žáci a jejich rodiče a vyjádřit tak úctu k tradici naší školy, ukázat její současnou tvář a zároveň odhalit neuvěřitelný rozměr dětské fantazie a tvořivosti, která by právě ve škole jako takové měla mít svůj neomezený prostor. V neposlední řadě do našich úvah promlouvala snaha pozvednout podobu školy, která zná svou roli a zcela jasně si uvědomuje, že je tu především pro naše děti. S těmito vizemi jsme vyzvali ke spolupráci pana Rudolfa Živce a Atilu Vöröse, kteří z esence našich nápadů začali vytvářet zcela originální dílo, jež má ukázat půvabnou tvář naší školy.

Pokračování článku, včetně vyjádření autorů projektu, p.Rudolfa Živce a Atily Vöröse,včetně bohaté fotogalerie, naleznete zde.