Co znamená YPEF (Young People in European Forests)? Za touto zkratkou se ukrývá znalostní soutěž pro žáky a studenty všech základních a středních škol. Cílem tohoto klání je zlepšit povědomí mládeže, ale i celé společnosti o důležitosti lesů a zdůraznit význam lesnictví v současné době. Jedná se o mezinárodní soutěž „Mladí lidé v evropských lesích“, do které jsou aktivně zapojeny lesnické instituce z cca 10 zemí Evropy. Soutěží tříčlenné týmy ve vědomostním testu a poté v praktických dovednostech spojených se znalostmi lesa.

V kategorii 2. stupně ZŠ se z naší školy soutěžila 3 družstva – za 6., 7., 8. ročník. Přípravu týmů pojistily paní učitelky přírodopisu Hlobeňová a Hanková. V úterý 24. ledna 2017 se soutěžící vyzbrojeni vědomostmi a odhodláním vypravili autobusem do Skelné Huti – střediska Vojenských lesů a statků. Po absolvování znalostního testíku a poznávací části pro nás bylo připravené zajímavé povídání o lesích, živočiších i rostlinách ve vojenském prostoru Ralsko s promítáním záběrů přírody. Vyhlášení soutěže proběhlo v krásné atmosféře pro nás korunované radostí z umístění na pomyslných stupních vítězů. V mladší kategorii 6. – 9. tříd se na krásném 2. místě umístila děvčata z 8.A – Anna Korecká, Nikola Grošupová, Natálie Veselá a hned za nimi na 3. místě skupina žáků ze 7.A –  Kristýna Bláhová, Filip Povolný, Lukáš Vytiska. Naši šesťáci bojovali také statečně, ale jejich handicapem bylo oslabení družstva, účastnili se jen Karolína Vlasáková a Jan Zákostelecký, protože ostatní náhle onemocněli.

Pro nás všechny to byla velká výzva a již při zpáteční cestě jsme probírali naši účast v této soutěži za rok.

Ing. Barbora Hlobeňová, Mgr. Petra Horčičková