Na úterý 24.9. 2013 byl naplánovaný výlet 9. třídy do Památníku K. H. Máchy v nedalekých Doksech, který spadá pod Vlastivědné muzeum a galerii v České Lípě. Děti již měly povědomí o této význačné osobnosti českého romantismu, avšak pro oživení a doplnění jistě důležitých a zajímavých informací předcházela našemu výletu přednáška zasvěcená životu a dílu K. H. Máchy.

Objekt, v němž se památník nachází, je zároveň nejstarší zachovalou budovou města Doksy. Původně byl vystaven jako špitál, později sloužil jako chudobinec a sirotčinec. Tento dřevěný roubený dům s šindelovou věžičkou není nikterak velký, avšak na velikosti mu dodává „tajemství“, které nalezneme uvnitř. Část spodního patra je věnována odkazu K. H. Máchy a v druhé části je možno navštívit expozici týkající se rybářství a rybníkářství na Českolipsku. Prostory, věnované našemu českému básníkovi, jsou vybaveny vitrínami, ve kterých se nachází velice zajímavé informace z jeho pozůstalosti. Je možné se např. z dopisů rodičům a své milé Lori dočíst, jak trávil čas na praxi v Litoměřicích, že dosti strádal atd. Texty jsou doplněny malbami, ale také jeho nejvýznamnějším dílem Máj v překladu do několika cizích jazyků. Jen my jsme napočítali, že se tato kniha v památníku nacházela v osmi různých jazycích.

V druhé části expozice je možné spatřit dobový nábytek a propriety, které v 19. století používala městská společnost.

Závěrem lze jen dodat, že trochu deštivé a chladné počasí bylo jedinou menší vadou na kráse našeho výletu.